ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΝΕΑ
Αυτοί οι είναι οι νέοι πρόεδροι των Νομικών προσώπων του δήμου Αχαρνών
![](https://axarnea.gr/content/uploads/2014/11/14ab7__7be2009338f404d05799285c0a9c5ce9_XL1.jpg)
Σε δημοτικό συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή, 19 Σεπτεμβρίου, γνωστοποιήθηκε το ποιοι θα είναι οι νέοι πρόεδροι των Νομικών προσώπων του δήμου Αχαρνών.
Η συνεδρίαση τα είχε όλα, αφού υπήρξαν ονόματα- εκπλήξεις, ενώ δεν έλειψαν και οι αντιπαραθέσεις με την αντιπολίτευση, η οποία διαφωνούσε σε ορισμένες αποφάσεις.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά, αφού αρχικά πρόεδρος της Δημοτικής Φροντίδας Αχαρνών (ΔΗΦΑ), θα είναι ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος, δημοτικός σύμβουλος, ο οποίος θα έχεις ως αντιπροέδρους τους Κώστα Ρούσσα και Κων/νο Σαρσαρίδη.
Ακολούθως, τη θέση του προέδρου της η Δημοτικής Κοινωφελούς Επιχείρησης (ΔΗΚΕΑ) ανέλαβε η δημοτική σύμβουλος, Μαρία Ναυροζίδου, ενώ πρόεδρος στην πρωτοβάθμια σχολική επιτροπή θα είναι ο Κώστας Καρυδάκης, ο οποίος δεν βρίσκεται στο δημοτικό συμβούλιο αλλά έχει μεγάλη πείρα σε θέματα παιδείας.
Όσον αφορά την δευτεροβάθμια σχολική επιτροπή, εκεί πρόεδρος τοποθετήθηκε μία καθηγήτρια στο επάγγελμα, η δημοτική σύμβουλος Γεωργία Ευθυμιάδου-Τουμανίδου.
Τέλος, ο Γ. Σιδηρόπουλος θα είναι ο πρόεδρος της Επενδυτικής, ενώ πρόεδρος στο Νομικό Πρόσωπο της “Αρωγής” τοποθετήθηκε ο Νίκος Γκασούκας, ο οποίος επίσης, όπως και ο κ. Καρυδάκης, δε είναι δημοτικός σύμβουλος.
![](https://axarnea.gr/content/uploads/2023/07/logo_axarnea1.png)